Protesty v Turecku: zesilující autoritarismus?

Tureckem už několik dní zmítají protesty. Jde o největší demonstrace za více než deset let a jsou namířený proti současnému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoğanovi. Protesty se rozhořely poté, co byl zatčen v současné době nejpopulárnější opoziční politik, istanbulský starosta a kandidát do příštích prezidentských voleb, Ekrem İmamoğlu.

28. 3. 2025 Marek Skibiński

Bez popisku

İmamoğlu byl zatčen 19. března společně s dalšími více než 100 lidmi. Šlo o nejrůznější politiky, novináře a podnikatele. Ti byli obvinění z korupce, ovlivňování veřejných zakázek a vytvoření organizované zločinecké skupiny. Původně byl İmamoğlu také obviněn z podpory Strany kurdských pracujících (PKK), která je v Turecku považována za teroristickou organizaci. Toto obvinění však nakonec bylo staženo. İmamoğluovi byl navíc Istanbulskou univerzitou zneplatněn jeho vysokoškolský diplom. Vysokoškolské vzdělání je přitom v Turecku podmínkou k výkonu prezidentské funkce. İmamoğlu, který byl jen několik dní po svém zatčení zvolen kandidátem CHP do příštích prezidentských voleb konaných v roce 2028, se všem nařčením brání, považuje je za vykonstruované a své příznivce vyzval k protestům.

A protesty opravdu propukli. Z velkých měst Istanbulu, Ankary a Izmiru se postupně dostaly do téměř celé země. Bezpečnostní síly se však snaží protesty násilím rozehnat a proti protestujícím používají vodní děla, slzný plyn nebo plastové náboje. Protestující jsou také ve velkém zatýkáni. Dosud bylo zatčeno již téměř 2000 lidí, a to včetně několika novinářů. Turecké úřady se celkově snaží zajistit, aby se o událostech v zemi moc neinformovalo. V provládních médiích byly protesty zmíněny jen velmi stručně, vysílání opozici nakloněné SZC TV pak bylo dokonce na 10 dní přerušeno a hrozí jí odebrání vysílací licence. Další čtyři média pak za pokrývání událostí dostala pokutu.

Recep Tayyip Erdoğan, proti kterému jsou protesty namířeny, je už více než 20 let opravdovým hegemonem turecké politiky. Od roku 2014 je prezidentem země. Předtím byl od roku 2003 v čele své Strany spravedlnosti a rozvoje AKP předsedou vlády a ještě předtím, už od roku 1994, se pohyboval v politice jako starosta Istanbulu. Jeho popularita byla způsobena tím, že dlouhou dobu dokázal spojovat jak konzervativně a nábožensky založené lidi, na které jeho strana primárně míří, tak liberálněji založené voliče, kterým slíbil vstup Turecka do EU. Za jeho vlády v nultých letech také došlo k prudkému ekonomickému rozvoji Turecka. V posledních letech však Turecko ekonomicky velmi stagnuje a Erdoğan je obviňován z autoritářství.

Ekrem İmamoğlu je poměrně novou tváří turecké politiky. V roce 2019 byl zvolen starostou Istanbulu, když ve volbách překvapivě porazil kandidáta AKP. Mezitím se stal asi nejpopulárnějším tureckým opozičním politikem. Ironické je, že zatím přesně kopíruje politickou kariéru Erdoğana, který se také stal široce populárním poté, co se stal istanbulským starostou a byl zatčen tehdejší vládou.

Zdroje: 

iDnes, ČT24, Novinky.cz, BBC


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info