Protesty v Turecku: zesilující autoritarismus?
Tureckem už několik dní zmítají protesty. Jde o největší demonstrace za více než deset let a jsou namířený proti současnému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoğanovi.
Stejně jako v minulém semestru, i v tom právě probíhajícím má Studentská sekce v plánu zprostředkovávat na půdě Fakulty sociálních studií diskuze mezi studenty a zajímavými osobnostmi. Tentokrát se podařilo získat opravdovou těžkou váhu na poli současné české politiky. Pozvání na diskuzi se studenty na téma Zlomové období světové politiky přijal samotný premiér České republiky, bývalý děkan Fakulty sociálních studií a bývalý rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.
A zájem o debatu byl mezi studenty vskutku obrovský. Už více než půl hodiny před avizovaným začátkem akce byl v atriu na Fakultě sociálních studií, kde se akce konala, velký problém najít místo k sezení. Po několika otázkách, týkajících se především současné napjaté situace na ose USA-Ukrajina-Rusko, se ovšem ukázalo, že ne všichni z přítomných studentů přišli skutečně pouze debatovat. Ve chvíli, kdy Petr Fiala vysvětloval svůj pohled na příklon mladých voličů ke stranám slibujícím populistická či extremistická řešení, který v současné době ve světě sledujeme, přerušila debatu skupina studentů, která s transparenty v rukou obestoupila premiéra a křičela hesla kritizující Fialovo politické působení. Kritika premiéra se týkala především toho, že využívá diskuzi na akademické půdě k předvolební kampani, toho že nezajistil, aby Česká republika přestala nakupovat ruský plyn, a také jeho podpory Izraele a obhajoby válečných zločinů, kterých se podle Mezinárodního trestního soudu dopustil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Po několika minutách chaosu, kdy se překřikovali jak protestující studenti s premiérem, tak i studenti, kteří s protestujícími jejich názor na Petra Fialu nesdíleli, se povedlo zajistit pokračování debaty a dostalo se i na otázky z publika. Mezi těmi dominovaly právě dotazy na probíhající válku mezi Izraelem a hnutím Hamás. Fiala své proizrealské postoje obhajoval historickými vazbami mezi Českem a Izraelem a uvedl, že na případném zatčení Netanjahua, na kterého je vydán mezinárodní zatykač, by se nepodílel, jelikož on ani jeho vláda nemají kompetence k tomu, aby o něčem takovém rozhodovali.
Dotazující studenty dále zajímal například názor premiéra na současnou situaci v USA, na to, jestli je vhodné, aby byl současný děkan Fakulty sociálních studií a zároveň zvolený senátor Stanislav Balík součástí senátního klubu ODS a TOP09, nebo na to, proč pořád odebíráme ruský plyn. Fiala uvedl, že se mu nelíbí propojování ekonomických a politických zájmů, ke kterému momentálně v USA dochází, Stanislava Balíka označil za svého přítele a řekl, že podle něj není v žádném případě ostudou se politicky angažovat a ruský plyn jsme podle jeho slov odebírali, protože jinak bychom se zbytečně oslabovali, ale díky práci jeho vlády jsme na něm nebyli závislí a v současné chvíli už ho ani neodebíráme.
Na závěr debaty Fiala uvedl, že se debaty se studenty zúčastnil rád a že mu chybí práce na akademické půdě. Zároveň uvedl, že ho mrzí, že proti němu protestují studenti fakulty, kterou pomáhal zakládat a které věnoval podstatnou část svého života. Také však dodal, že je na podobné projevy antipatií vůči němu zvyklý, jelikož nikdy nezastával populární názory.
To jak populární nebo nepopulární názory Petra Fialy jsou, budou muset posoudit voliči letos na podzim, kdy se konají sněmovní volby. My však už teď můžeme říct, že děkujeme všem studentům, kteří se akce zúčastnili, všem členům spolku, kteří se na této organizačně náročné akci podíleli, a v neposlední řadě Petru Fialovi, že si ve svém nabitém programu na pozvání Studentské sekce našel čas. Jsme zvědaví, jaké zajímavé osobnosti se na půdu FSS podaří Studentské sekci dostat a těšíme se na vás příště.
Foto: Lada Budinská, Sarah Goboňová, Eva Réznerová
Tureckem už několik dní zmítají protesty. Jde o největší demonstrace za více než deset let a jsou namířený proti současnému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoğanovi.
Poslední týdny je téma “koalice ochotných” jedním z nejvýraznějších témat nejen v mediálním prostoru, ale i v politických kruzích.