Kulatý stůl - Kariéra v Európskej únii
V poradí piaty Kulatý stůl v semestri bol naladený v kariérnom duchu. Pozvanie prijal zamestnanec Európskej komisie Martin Páv.
30. října se konal již čtvrtý Kulatý stůl s tématem Konkurenceschopnost EU, na který zavítala trojice vážených hostů. Pozvání na debatu přijali bývalý dvojnásobný slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, bývalý předseda slovenské vlády, současný europoslanec za Progresívne Slovensko Ľudovít Ódor a také český europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer. Diskuzi v Atriu fakulty moderoval předseda spolku Róbert Bednár.
Úvodní otázka směřovala na nedávné vystoupení Roberta Fica v ruské propagandistické televizi Rossija 1, kde vyjádřil ochotu přijet na jednání s Vladimirem Putinem či obvinil EU z prodlužování války na Ukrajině. Mikuláš Dzurinda prohlásil, že Robert Fico už dosáhl všeho, nyní jen ‚‚dělá cirkus’’. Ľudovít Ódor v tomto vystoupení vidí jen snahu odpoutat pozornost od současných problémů, kterým současná vláda čelí. Podle něj Ficovi chybí jakákoliv vize do budoucna. Luděk Niedermayer ve věci vidí především ukázku politického folkloru, kterou doprovází větší agresivita i potlačení faktů.
Jedna z otázek ohledně domácí politiky se týkala zahájení politické kariéry Ivana Korčoka a jeho možného zapojení do stranických sfér na Slovensku. Ľudovít Ódor tvrdí, že je potřeba, aby se Ivan Korčok dále angažoval a příliš dlouho nečekal, aby mu ‚‚neujel vlak’’. Na to Mikuláš Dzurinda dodal, že podle něj skončí Ivan Korčok v Progresívnom Slovensku. Zdůraznil, že je důležité, aby opoziční strany navázaly vzájemný dialog, který podle něj opozici chybí.
Hosté dále diskutovali témata spojená s udělenými portfolii v Komisi pro Českou a Slovenskou republiku. Například do jaké míry může blízkost obou zemí pomoci EU. Debatující se shodli na tom, že oba zástupci v Komisi jsou dostatečně schopni svůj post vykonávat, vyzdviženy byly především zkušenosti Maroše Šefčoviče z minulých let. Luděk Niedermayer dále zdůraznil, že je potřeba vnímat komisi jako tým, který bude stát za svojí předsedkyní, a že úspěch Evropské komise tkví ve schopnosti fungování jako celku.
Dále se diskuse přesunula k řešení energetické nezávislosti Evropské unie. Luděk Niedermayer to označil za velké téma a poskytl několik návrhů, jak EU učinit méně závislou na dovážení energie. Jednou z cest je soustředit se na přechod na obnovitelné zdroje, které budou pro obyvatele EU levnější. Druhou cestou je postupné zbavení se závislosti na dovážených komoditách, jako jsou ropa nebo zemní plyn. Ľudovít Ódor dodal, že se musíme soustředit i na zelenější způsob dovozu komodit. Za důležité označil budování infrastruktury a větší energetickou propojenost Evropské unie, což by pomohlo se snížení závislosti na zdrojích Ruské federace.
Dalším probíraným tématem byla byrokracie a snaha o „odbyrokratizování“ Evropské unie. Mikuláš Dzurinda se na tomto místě zasazuje o striktní princip subsidiarity a vnímá přílišnou regulaci, která postihuje členské státy EU. To jí brání v schopnosti konkurovat Spojeným státům americkým, kde regulace není až tak silná.
Luděk Niedermayer reagoval slovy, že Ameriku bychom si neměli idealizovat. Souhlasil, že zmatek vzniká na národních úrovních jednotlivých států. Hlavní překážky jsou tedy na vnitřním trhu EU. Zároveň vyjmenoval problémy, jako jsou zahledění Evropské unie do minulosti a neflexibilitu její ekonomiky. Niedermayer vyzval taky k evropskému „single marketu“, reformě rozpočtu EU a ke snaze o zapojení soukromých firem do investování do vědy a výzkumu. Opatření musí být rozumná a levná.
Na závěr označil Mikuláš Dzurinda za svoji prioritu bezpečnost a obranu. Evropa spala a teď má obrovský problém. Řekl, že se válka na Ukrajině změnila na velký geopolitický souboj západního světa proti Rusku a Číně. Ľudovít Ódor souhlasí a dodává, že EU zanedbala posledních pár let boj s dezinformacemi. Zároveň tvrdí, že se válka přesunula z reálného bojiště do boje s informacemi a hybridními prostředky.
Tématem bezpečnosti skončil náš čtvrtý kulatý stůl. Děkujeme všem třem hostům za podnětnou diskusi, divákům za účast i zájem a těšíme se na další setkání!
Foto: Sarah Goboňová