Demokratická strana v Hongkongu po třiceti letech končí

Po více než třech dekádách končí činnost největší opoziční strany v Hongkongu. Demokratická strana, která byla klíčovým aktérem politického dění ještě za britské správy, se rozhodla pro vlastní rozpuštění.

25. 4. 2025 Jáchym Teodor Langar

Bez popisku

Podle předsedy Lo Kin-heie jde o reakci na intenzivní tlak ze strany čínské vlády, která dlouhodobě oslabuje autonomii města. Strana, jejíž představitelé čelí perzekuci podle zákona o národní bezpečnosti tak uzavírá jednu z posledních kapitol otevřeného politického boje v rámci systému „jeden stát, dva systémy“.

Demokratická strana byla jednou z největších politických sil v poloautonomním městě více než třicet let. Předseda Lo Kin-hei v uplynulých týdnech uvedl, že 90 % členů strany hlasovalo pro zahájení procesu jejího rozpuštění. Na stranu je vyvíjen tlak ze strany Komunistické strany Číny – strana se musí rozpustit, jinak bude čelit následkům.

Jednalo se o jedinou prodemokratickou stranu, která se roce 2023 usilovala o kandidaturu ve volbách – ačkoliv jí to bylo znemožněno, protože všichni kandidáti museli být předem schváleni Pekingem. Řada jejích čelních představitelů čelí perzekuci podle zákona o národní bezpečnosti („National Security Law“), který byl na Hongkong uvalen pevninskou Čínou s cílem zajistit „bezpečnost a stabilitu“ v reakci na protesty z roku 2019. Právě během těchto protestů Demokratická strana výrazně posílila svou popularitu. Podle analytika Burnse však strana chybovala, když se jednoznačně neodstřihla od protestního hnutí, čímž Číně poskytla záminku k omezení jejího manévrovacího prostoru.

Strana datuje svoji historii ještě do dob britské kontroly nad městem. I po převzetí moci čínou představovala Demokratická strana silné politické uskupení. Demokraté zastávali postoje hájící všeobecné volební právo, práva pracujících či ochranu přírody.

Město Hong Kong má status zvláštní administrativní oblasti a funguje na základě systému „jeden stát, dva systémy“ (podobně jako například Macao). Britsko-čínská deklarace z roku 1984, která stanovila podmínky pro návrat Hongkongu pod čínskou správu, zaručuje zachování vysoké míry autonomie – včetně exekutivní, legislativní a soudní moci. Komunistická Čína však tento princip dlouhodobě oslabuje a narušuje, například prostřednictvím zmíněného zákona o národní bezpečnosti, který fakticky eliminuje činnost opozice.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info