Boj o Bílý dům 2024
Můžete se podívat na fotogalerii z naší skvělé akce!
V úterý 14. listopadu proběhl na půdě Fakulty sociálních studií již třetí z řad workshopů v rámci projektu „Posilování odolnosti české, slovenské a polské společnosti před volbami do Evropského parlamentu 2024” pořádaný Asociací pro mezinárodní otázky (AMO) ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a Adapt institutem za podpory Výkonné agentury Evropské komise pro vzdělávání a kulturu (EACEA).
Během tohoto workshopu, zaměřeného na prevenci častého podléhání dezinformacím nebo manipulacím, si účastníci mohli vyzkoušet, jak snadné může být ovlivnit veřejné mínění před volbami. Pomocí metody red-teamingu byli rozděleni do skupin, ve kterých se pokoušeli vytvořit vlivovou operaci s cílem oslabit soudržnost členských států Evropské unie, prohloubit polarizaci jednotlivých společností a zvrátit výsledek voleb ve svůj prospěch.
Jedna ze skupin vymýšlela kampaň zaměřenou na demobilizaci potenciálních voličů nové zelené politické strany „Naděje”, druhá se pokoušela svou kampaní delegitimizovat Evropskou unii a současnou českou vládu kvůli vojenské podpoře Ukrajiny, třetí skupina se snažila propagovat CZEXIT a čtvrtá se měla zaměřovat přímo na delegitimizaci voleb.
V přípravné části kampaně si každá skupina definovala své cílové publikum, dezinformační narativy, mediální kanály, specifické techniky šíření a amplifikace dezinformací. Klíčové bylo také zohlednit příklady a trendy z reálného světa, zapojit hlas vlivných osobností a spojenců a zjistit názory cílové skupiny.
Po dokončení příprav kampaní následovalo jejich prezentování. Padaly zde myšlenky, které by určitě na mnohé voliče zapůsobily. Prezentace doprovázely i návrhy na akce pro voliče - účastníci přišli s nápady na společné sundávání vlajky EU, stánky s jídlem a finanční ohodnocení za podepsání peticí nebo rauty s velkým množstvím potravin z masa jako protest proti „zelené ideologii".
Podle účastnice Nicole Pelové, studentky mediálních studií a žurnalistiky, bylo zajímavé si zkusit zažívat vliv kampaní z druhé strany. „Běžný člověk se ke kampaním dostává jako příjemce. My jsme byli v roli tvůrců, což pro mě mělo velký přínos. Tyto workshopy jsou určitě dobrou prevencí podléhání dezinformací a jejich šíření," popisuje Nicole.
Ze spokojených výrazů všech účastníků bylo znát, že si workshop užili a přinesl jim nový náhled na volby a volební kampaně. Děkujeme Asociaci pro mezinárodní otázky a vedoucím workshopu Nikoletě Nemečkayové a Barboře Formelové za to, že u nás tuto zajímavou akci uspořádali.