Vánoční knižní tipy

Co by byly Vánoce bez dobré knihy? Dozajista s námi souhlasíte, že knihy prostě patří k Vánocům. Ať už hledáte dárek pro svého bližního, nebo si chcete odpočinout při dobré (a hlavně dobrovolné) literatuře, inspirace není nikdy dost. Oslovili jsme proto vyučující z Fakulty sociálních studií MU, aby se podělili o tipy na dobré knihy a nyní vám je všechny představíme.

profesor Petr Fiala – Laurent Binet: Civilizace
Když jsme se zeptali pana profesora Petra Fialy, jakou knihu by doporučil studentům společenskovědních oborů, docela překvapivě nám odpověděl, abychom četli beletrii. Někdy se z beletrie dá dozvědět o společnosti jako takové více, než z odborné literatury sociálních věd.
Jako příklad nám uvedl román Civilizace od francouzského spisovatele Laurenta Bineta. V této knize autor otočil dějiny a mapu světa zcela naruby. Jde o conquistu naopak – Atahualpa, vládce Incké říše, se vylodí v Evropě Karla V. Habsburského a postupně dobývá starý kontinent. Binet nabízí nejen skvěle napsaný román, ale také výzvu pro čtenáře, aby se znovu zamysleli nad svým vnímáním současného světa.

docent Břetislav Dančák – Dan Senor a Saul Singer: Start-up nation
Start-up nation, od Dana Senora a Saula Singera, je příběh izraelského ekonomického zázraku. Je úžasný v tom, že vysvětluje, proč se Izraelcům podařilo něco, co se zatím nikomu jinému nepodařilo. V knize lze najít hodně věcí, které se dají aplikovat i jinde. Například to, že inovace musí probíhat neustále. Je nutné stále inovovat, zkoušet, promýšlet. Právě disputace a argumentace je to, co posouvá dopředu naše dovednosti.

docent Roman Chytilek – Ladislav Zibura: Prázdniny v Česku
Docent Roman Chytilek nám doporučil beletrii, která má silné vazby na FSS! Ti pozornější už asi tuší, že se jedná o dílo Ladislava Zibury, absolventa Mediálních studií a žurnalistiky.
Kniha Prázdniny v Česku nám dle slov pana docenta ukazuje, že si to za každých okolností můžeme a máme dělat co nejlepší, zkrátka se radovat z maličkostí. Je navíc plná super obrázků a skvěle naplňuje klíčový požadavek na sociální vědce “tvořit a nepřestat žít”.

docent Peter Spáč – Andy Weir: Posledná šanca (CZ: Spasitel) 
Prečo práve táto kniha?
Vychádzam z dvoch predpokladov. Po prvé, domnievam sa, že majorita vyučujúcich z KPOL a KMVES bude odporúčať odbornú literatúru. Z toho dôvodu vsadím na beletriu, aby bola tiež zastúpená (a ak som sa vo svojom odhade netrafil a takmer všetky tipy smerujú k beletrii, tak moja chyba, sorry). Po druhé, neviem, ako to majú ostatní, ale ak je to možné, snažím sa počas sviatkov vypnúť. Úplne. Odborná literatúra ma sprevádza väčšinu roka, takže na tieto chvíle si rád doprajem luxus beletrie.
Mojím tipom je autor, ktorého (iná) kniha sa stala predlohou pre film, aký asi viacerí z vás už videli. Konkrétne je to Andy Weir a vrelo odporúčam prečítať si jeho knihu Posledná šanca. Žánrovo by to malo byť sci-fi a to mimoriadne dobré sci-fi. Podľa mena autora sa dá predpokladať, že v knihe budú riešené i vážnejšie spoločenské otázky a pár slov bude iste venovaných aj vede a bádaniu.
Pri výbere kníh sa takmer nikdy nepozerám na domáce recenzie, pretože ich je spravidla príliš málo na to, aby som si dokázal utvoriť objektívny obraz. Ak hľadám niečo objektívnejšie, sledujem stránku Goodreads a až na veľmi vzácne výnimky sa mi zatiaľ nestalo, že by ma sklamala kniha, ktorá tam má dostatočne veľa ohlasov a súčasne má priemerné hodnotenie 4 a viac (z celkom 5) bodov. Posledná šanca má aktuálne 4,53, čo ako žánrový fanúšik vnímam ako prísľub výbornej kvality a budem dúfať, že nesklame ani vás, ani mňa. Totiž, aby sme si rozumeli, knihu som ešte nečítal a mám v pláne si ju v najbližších dňoch kúpiť, takže ak bude skvelá, potešíme sa spoločne. Naopak, ak bude v rozpore s očakávaniami a hodnoteniami mizerná, nech je každému aspoň útechou, že som si tou mizériou prešiel tiež.
Šťastné a veselé, priatelia!

doktorka Monika Brusenbauch Meislová – Steve Buckledee: The Language of Brexit
Doporučuji studentkám a studentům skvělou knihu The Language of Brexit, kterou napsal Steve Buckledee. Kniha se zabývá diskurzem souvisejícím s referendem o setrvání Velké Británie v EU z roku 2016. Soustředí se na různé lingvistické strategie používané v předreferendové kampani a ukazuje, jakým způsobem jazyk přispěl k těsnému vítezství tábora Leave. Ač se jedná o odborný akademický text, autor tuto problematiku přibližuje čtenářům velmi přístupnou, čtivou a osvěžující formou, navíc okořeněnou typicky britským humorem. Doporučuji všema deseti! You will not (B)regret it! 🙂

profesor Miroslav Mareš – David Kilcullen: The Dragons and the Snakes
Doporučuji knihu od austrálského bezpečnostního experta Davida Kilcullena “The Dragons and the Snakes: How the Rest Learned to Fight the West” (2000), která umožňuje pochopit soudobou složitou strategickou pozici západních zemí vůči různým druhům protivníků a přinutí čtenáře přemýšlet o různých řešeních této situace.

doktor Josef Kraus – George Orwell: 1984 (grafický román)
Předpokládám, že moji kolegové budou doporučovat nejrůznější odbornou literaturu a náročnou četbu, takže já bych šel jinou cestou. Doporučuji románovou klasiku s hlubokým společenským a politickým přesahem, který by se podle mého měl neustále připomínat. Ovšem specialitou doporučení je netradiční zpracovaní Orwellova 1984, a to formou grafickou a komiksovou. Stojí určitě za pozornost a pro fanoušky komiksů a politology zároveň je její pořízení v podstatě nutnost.

doktorka Petra Mlejnková – Tom Phillips: Dějiny lidských průserů aneb co všechno jsme podělali
Pokud to má být tip na četbu během vánočních svátků, tak doporučuji toto. Sama mám knížku nyní rozečtenou. Odlehčené, vtipné, ale vlastně zaměřeno na vážné téma. Celou dobu si říkám, že jsme jako druh předurčeni k vyhynutí a asi máme sakra štěstí, že tu ještě jsme 🙂.

doktor Michal Kořan – Kai-Fu Lee: AI superpowers
Doporučuji k pozornosti knihu AI superpowers od Kai-Fu Lee. Zajímavým způsobem tam autor vysvětluje, proč se domnívá, že USA ztrácí v současných dostizích o AI dominanci vůči Číně, v čem je čínský přístup odlišný od USA a co z toho může vyplývat. Pro mě ta kniha byla dobrá pro ilustraci toho sporu, se závěry už tak nesouhlasím, neboť se mi zdá, že autor příliš jednoduše projektuje současný stav věcí do budoucnosti a činí z toho závěr, že USA nemají šanci Čínu v AI dostihnout. Zajímavé také je, jak v té publikaci vůbec nefiguruje Evropa – což dobře zrcadlí současnou realitu, kdy se Evropa v AI soupeření nedostane ani k diskusnímu stolu 🙂

 

Děkujeme osloveným za skvělé tipy! Doufáme, že se alespoň některý z nich dostal na Váš vánoční seznam nebo rovnou do knihovničky. Pokud je tu stále někdo, kdo si mezi knihami nevybral, nemusí smutnit. V létě jsme s našimi knižními, tentokrát dovolenkovými, tipy zpátky.
Přejeme Vám KRÁSNÉ VÁNOCE a bohatého Ježíška!