Kulatý stůl – (Ne)poražený ISIS

První ze série Kulatých stolů organizovaný Studentskou sekcí IIPS se konal ve čtvrtek 25. října 2018 na Fakultě sociálních studií MU. Na stále aktuální a íce diskutované téma terorismu na Blízkém východě přijal pozvání Jakub Szántó, český novinář a reportér působící v tomto regionu.

V úvodu své řeči nám přiblížil klíčové milníky vzniku Islámského státu tak, jak ho známe dnes, a taky chronologický průběh jeho nástupu k moci. Jednalo se hlavně o vztah Islámského státu k Al-Káidě a o jejich základní ideologické a strategické rozdíly, jelikož většina lidí si pod názvem ISIS představí hned několik teroristických hnutí. Řeč byla i o tom, jak funguje propaganda strachem a jak v kombinaci se samovražednými atentáty šíří Islámský stát svou ideologii do světa. Hodnotný byl i pohled novináře na aktuální dění na Blízkém východě a poválečnou správu oblastí vojenskými složkami.

Studenti se nepochybně nejvíce těšili na diskuzi a taky na zážitky a zkušenosti našeho hosta, které získal během natáčení reportáží a rozhovorů s domácím obyvatelstvem ve válkou zničených oblastech. Měli jsme možnost podívat se na množství fotek a dvě reportáže ze zdevastované oblasti. Na odlehčení přišlo následně pár vtipných historek z novinářské branže. Jelikož každá mince má dvě strany, i takováto práce novináře se sebou kromě zážitků a vzrušení nese i dávku nebezpečí a pohledů na tragické osudy lidí. Pan Szántó nám tak všem přiblížil druhou stránku jeho práce, kterou si mnozí lidé neuvědomují a taky to, jak se s tím vyrovnáva on a jeho kolegové.

Autor textu: Lukáš Sabol

[Not a valid template]